Stmievač/Spínač ON/OFF do AL profilu-Dotyk na profil DC9-28V 7,5A

Kód: Dotykový stmievač-LC-7,5A

8.33 € bez DPH
10.00 € s DPH

Funkcie - stmievanie, ON/OFF, oneskorené vypnutie;

Ovládanie dotykom na vodivý predmet (AL profil)

Napájacie napätie DC 9-28V;

Max. output 7,5A;

- +
Miniatúrny stmievač, ON/OFF vypínač do hliníkoveho profilu ovládaný dotykom na profil ( profil slúži ako dotykový senzor ). Funkcia soft start/stop šetrí oči, poslednú nastavenú úroveň osvetlenia si pamätá aj pri prerušení napájania a umožňuje prevádzku v 4 režimoch (štandardný stmievač, štandardný stmievač ktorý si pamätá stav pri výpadku napájania, jednoduchý spínač, časový spínač). Ideálne riešenie napr. pre jednoduché ovládanie svietidla kuchynskej linky.
Inštalácia do profilu : Spoj medzi elektronikou a profilom sa vytvorí pomocou skrutky, ktorú neuťahujte veľkou silou aby nedošlo k poškodeniu plošneho spoja. Je potrebné mezi profil a stmievač vložiť izolačnú podložku (papier, izolačnú lepiacu pásku), aby nedošlo ku kontaktu mezi profilom a elektronikou stmievača, napájecím alebo výstupným napätím. Nepoužívejte k spájkovaniu agresívne tavidlá, kontakty sú pozlatené a postačí tavidlo obsiahnuté napr. v trubičkovom cíne. Ak napriek tomu tavidlo použijete, očistite po spájkovaní plošný spoj od zbytkov tavidla rozpúštadlem na báze alkoholu.
Spájkujte výhradne mikrospájkou. Trafopájka môže stmievač poškodiť!
Voľba napájacieho zdroja : Nie je možné použiť pri napájaní z batérie. Stmievač funguje len so sieťovými napájacími zdrojmi s dvojitou izoláciou. Tieto zdroje majú plastové púzdro a pro pripojení 230V len 2 vodiče (L,N), uzemnenie (žltozelený vodič) se nepripája. Doporučujeme napájacie zdroje Meanwell rady LPV pripadne LPH.
Senzor : Ako dotykový senzor sa používa ALU profil s LED pásom. Maximálna doporučená dĺžka profilu je 3m. Dlhší profil je možné použiť, ale v niektorých prípadoch to môže viesť k zhoršenej citlivosti či naopak k občasnému náhodnému zopnutiu. Je možné použít aj akýkoľvek iný kovový predmet. Prepojenie senzora a stmievača kablom je možné, ale dbajte na to, aby prepojovací kábel bol čo najkratší. Senzor musí byť vždy dobre odizolovaný od okolia, priama inštalácia na stenu alebo na podlahu nie je možná.
Automatická kalibrácia : Stmievač by mal fungovat na prvé zapojenie a nie je ho potrebné nijako nastavovať. Citlivosť je optimalizovaná celkom automaticky s každým dotykom a naučené hodnoty sú každú hodinu ( najskôr po 1 hodine od zapnutia) ukládané do permanentnej pamäti a v prípade výpadku napájania sa pri nasledujúcom nastavení načítajú ako východzie. Naučené hodnoty je možné zmazať.
  • Ovládanie a rozšírené funkcie : Na plošnom spoji sú 2 skratovacie prepojky J1 a J2, ktorými je možné nastavit 4 režimy prevádzky.

    1. J1 rozpojená, J2 rozpojená (štandardne z výroby): Štandardní režim stmievača - Po pripojení napájacieho napätia zostáva vždy vypnutý. Krátkým dotykom (min.0,5s) na senzor ( lištu ) sa LED zapnú alebo vypnú. Nábeh aj dobeh je plynulý. Pri zapnutí LED nabehnú počas cca 1,5s od 0% do poslednej nastavenej intenzity, pri vypnutí plynule zhasnú počas cca 1,5s z nastavenej intenzity do nuly. Bezprostredne po zapnutí / vypnutí je potrebné nechať cca 1s pauzu pred ďalším dotykom, inak nebude dotyk rozpoznaný. Tato prestávka eliminuje nechcené opätovné vypnutie či zapnutie náhodným druhým dotykom. Pridržaním senzoru ( profilu ) po dobu dlhšiu ako cca 3s sa začne plynule meniť intenzita, uvolnením dotyku se zastaví na aktuálnej úrovni. Pri opätovnom dotyku ( dlhšom ako cca 3 sekundy ) sa smer stmievania otočí. V úrovniach min/max sa stmievánie vždy zastaví a pre zmenu smeru je nutné dotyk  vždy na chvíľu uvolniť.
  • AK senzor neuvolníte do cca 10s od dosiahnutia krajnej hodnoty, LED zhasnú a obnoví sa výchozie nastavenie citlivosti (vymažú sa uložené naučené hodnoty).

 

  • 2. J1 spojená, J2 rozpojená : Pamäť stavu pred výpadkom napájania - Rovnaká funkcia ako predchádzajúca, ale pamätá si posledný stav v momente výpadku napájania, ktorý sa po opätovnom pripojení zdroja napájania automaticky obnoví. Ak pri výpadku napájania pás svietil po obnovení napájania sa pás automaticky rozsvieti a naopak.

    3. J1 rozpojená, J2 spojená : Jednoduchý spínač - Stmievanie a plynulý nábeh / dobeh sú vypnuté, jedným dotykom sa zapne, druhým dotykom sa vypne. To je možné využiť napríklad k spínaniu relé, ktorým následne možeme spínať prakticky čokoľvek.

    4. J1 spojená, J2 spojená : Časový spínač - Stmievanie a plynulý nábeh / dobeh sú vypnuté, dotykem sa rozsvieti a po uplynutí nastaveného času automaticky vypne. Každý dotyk počas svietenia resetuje časovač. Časovač je možné nastaviť v rozsahu 1s až 12 hod.

 

Napätie: 9-28VDC

Pohotovostný odber - standby power: 0,1W pri 12VDC / 0,33W pri 24VDC

Prúd: max. 7.5A

Rozmer: 10 x 25.2 mm

Stmievateľné: ano 0 - 100%

LED indikácia na kontroleri

  • Certifikácia: CE, RoHS